Altın'da Yükseliş Ne Kadar Sürecek?

Altın'da Yükseliş Ne Kadar Sürecek?
  • 26.02.2020

Kamuoyunda, son günlerde sorulan, altın neden yükseliyor? Sorusunun yanıtını aramaya başlayalım.


Kamuoyunda, son günlerde sorulan, altın neden yükseliyor? Sorusunun yanıtını aramaya başlayalım. Son günlerde, küresel anlamda corona virüsünün dünyaya yayılmasıyla birlikte finansal piyasalarda altın yükselişe geçti, Kapalıçarşı’da   çeyrek altın 545 liraya yükseldi. Diğer bir neden ise, Suriye’de yaşanan olaylar. Suriye’nin İdlip kentinde Esad güçleri ve Türk ordusu arasında yaşanan, olaylar sonucu piyasalar dalgalı bir seyir halinde ilerliyor.  Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altın daha yukarıya gidecektir.

Altında, yaza kadar yükseliş sürer mi?

Kısa vadeli gelişmeler altının yükselişinin yaza kadar süreceğini gösteriyor. Corona virüsünün hangi aşamada ilerleyeceği, Suriye meselesi ve ekonomik durgunluk ile birlikte altının ateşi çıkacaktır. Petrol fiyatlarındaki düşmenin altında hiçbir etkisi yoktur. Küresel bir krizin ayak sesleri tüm dünyaya yayılacak ve Türkiye’yi derinden etkileyecektir.

Halk altına mı yatırım yapmalı?

Türk halkı parasını altında tutabilir. Bu, halka kısa vadede kazandırıcı bir etki sağlayabilir. Altın bu dönemde güvenli bir liman olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir başka gözle bakıldığında piyasadaki nakit sıkıntısını düşünürsek, halkta para olmadığını görmekteyiz. Halk olan parasını da dövize yatırdı.
 
Doların dalgalı bir seyir izlediğini öngörüyoruz. 6.80 tl eşiğini aşarsa dolar hiç istenmeyen bir seviyeye çıkabilir. Bu seviye altındaki baskıyı arttırır. Dövizdeki dalgalanma,   altında yükselmeye yol açar. Buna bir de Halkbank davasındaki ceza eklenirse ekonomi çok kötüye gidebilir. İran’a yönelik ambargonun uygulanmasıyla birlikte altının yükselişi kaçınılmaz olacaktır.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER