Betül Kaçar NASA'da!

Betül Kaçar NASA'da!
  • 18.01.2020

Türk Bilim kadını Betül Kaçar Amerikan Uzay Ajansı NASA'ya kabul edildi! Betül Kaçar Nasa'ya kabul edildiğini şahsi Twitter hesabından duyurdu!


Türk Bilim kadını Betül Kaçar Amerikan Uzay Ajansı NASA'ya kabul edildi! Betül Kaçar Nasa'ya kabul edildiğini şahsi Twitter hesabından duyurdu! Türkiye'de gurur ve sevinç yaşatan Betül Kaçar, NASA'da bilimsel çalışmalarını sürdürecek. Peki Betül Kaçar kimdir? Bilim insanı Betül Kaçar hangi alan üzerinde çalışmalar sürdürüyor? Tüm detaylarıyla sizler için hazırladık...

Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri'nde Arizona Üniversitesi'nde görev yapan ve Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi bölümünde çalışmalar gerçekleştiren Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA'ya kabul edildi. Betül Kaçar, şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla NASA'ya yaptığı başvurunun kabul edildiğini ve bundan böyle NASA ekibinde çalışacağını dile getirdi. Betül Kaçar'ın bu paylaşımına kısa sürede binlerce beğeni ve yorum yağdı. Bilim insanı Betül Kaçar'ın NASA'ya katılması Türkiye'de sevinçle karşılandı.

BETÜL KAÇAR TEBRİK YAĞMURUNA TUTULDU

36 yaşındaki Türk bilim insanı Betül Kaçar'ın NASA'ya kabul edildiğini sosyal medya hesabından duyurmasıyla tebrik mesajları adeta yağmur gibi yağdı. Betül Kaçar da bu tebriklere ve mutluluğa kayıtsız kalmadı. Kaçar, ikinci bir mesajla "Çok teşekkür ederim. Benden güç alanlar, özellikle çocuklar, genç arkadaşlar; siz de bana güç veriyorsunuz" dedi. 

BETÜL KAÇAR KİMDİR?

Nasa'ya kabul edilen Betül Kaçar aslen Giresunlu bir ailenin çocuğu. Marmara Üniversitesi'nde kimya eğitimi aldıktan sonra 20 yaşında Amerika'ya giden bilim insanı, Parkinson ve Alzheimer hastalıkları üzerine çalışmalar yaptı. 2020 yılında Emory Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Betül Kaçar, doktora sonrası çalışmalarına NASA'da devam etti.

2012'de Harvard Üniversitesi Organizma ve Evrimsel Biyoloji bölümüne kabul edilen Kaçar, 2017 yılında ise Arizona Üniversitesi'nde Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi departmanında çalışmalarına başladı.

Betül Kaçar şimdi de NASA ekibinde, NASA Bünyesinde burs alarak çalışan ilk Türk bilim insanı unvanını kazanmış oldu. Betül Kaçar'a bundan sonraki çalışmalarında bizlerde başarılar diliyoruz.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER