Borsa Ne zaman Bulundu?

Borsa Ne zaman Bulundu?
  • 15.02.2020

Borsanın ortaya çıkışı şimdilerde düşündüğümüzden biraz daha farklı. Bugün borsa denildiğinde hisse senedi akla gelmekte.


Borsanın ortaya çıkışı şimdilerde düşündüğümüzden biraz daha farklı. Bugün borsa denildiğinde hisse senedi akla gelmekte. Ancak borsa "emtai" denilen ticari malların alma ve satma işlemlerinin yapılması amacıyla pazar ve panayırların oluşturulması sebebiyle bundan 2000 yıl önce ortaya çıkmıştır.

Borsa Nedir?

Borsa kendine has kuralları ve prensipleri olan, arz ya da talep ilişkisine göre ilerleyen bir sürece sahip olan, varlıkların alım ve satım sürecinin gerçekleştiği bir piyasadır. Aynı zamanda borsa sayesinde büyümesine katkıda bulunduğu varlıklara da menkul kıymetler denmektedir. Bu menkul kıymetler, evraklar, ticari mallar, ham maddeler, hisse senetleri gibi çeşitlere ayrılır. Ve tam olarak bu çeşitlerin alım ve satım faaliyetini borsanın temelini oluşturur.

Türkiyede Ne Zaman Faaliyete Geçti?

Borsa faaliyetler 1985 yılında Türkiye Cumhuriyetinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( IMKB ) ile faaliyetine başlamıştır. 2013 yılında ise IMKB ismini değiştirmiş ve BIST (Borsa İstanbul) olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Neden Borsaya Girilir?

Büyük şirketler genellikle "halka arz" yolu ile borsaya adımlarını atarlar. Halka arz yoluna gitmek isteyen şirketler, aracı kuruma başvurarak şirketi halka açarlar. Bu aşamada aracı kurumun amacı halka arz olan şirketin hisse senedi ile ilgilenen yatırımcıyı bilgilendirmektir. Tabi ki aracı da işlem başına komisyon alır. Halka arz edilip borsaya giren şirketin asıl kârı, açılma oranı kadar şirket bünyesine nakit para katıyor olmasıdır ki bu da faizsiz gelir elde etmek demektir.

Yatırımcı Gözünden Borsa

Küçük yatırımcı halka arz olan şirketlerden hisse satın alır. Aslında şirkete küçük de olsa ortak olmuş olur. Bu işlem halk arasında "kağıt borsa dilinde ise " lot" denir.

Borsada Öngörü

İşlemi olan şirketin piyasadaki değerini büyük ölçüde etkiler. Örneğin dünyaca ünlü bir firma olan Apple Nisan ayında yeni bir ürün piyasaya sürmüştür. Piyasayı koklayan ve öngörülü olan yatırımcı Apple markasının yeni bir ürün satacağını ve yaklaşık olarak hangi zaman aralığında o ürünü piyasaya sunacağını koklar ve Apple markasının piyasada bulunan ve henüz yükselmemiş kağıtlarını yani "lot"larını birer birer satın almaya başlar. KAğıtlar yükselmeden bu hamlenin yapılıyor olması, yatırımcıya ileri vadede kazanç sağlar, çünkü aktifliğini koruyan bir şirketin daha da aktif hale gelebileceğini önceden görür ve topladığı kağıtlardan kâr elde etmiş olur. Aslında borsa tam bir havayı, parayı, şirketleri maddi durumunu koklama sanatıdır. Bu sanatı kurallarına göre oynamak para getirir.

Genel itibari ile borsa arz ve talebe göre ilerleyen, alım ve satımın yürütüldüğü piyasadır. Paradan para kazanma hedefi güder, ticari bir platformdur. Fakat hayatın her ticari alanında olduğu gibi borsa da her zaman para kazancı sağlanmaz. Kazanıldığı kadar kaybedildiği de unutulmamalıdır. Başarılı olmanın yolu öngörü ve piyasayı dikkatli okumaktır. Yani paranın dilinden anlamaktır Borsa.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER