Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri

Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri
 • 14.02.2020

Son günlerde ölümcül vakalara neden olan corona virüsünün ekonomik etkileri de fark edilmeye başlanmıştır. Şu an itibariyle corona virüsü vaka sayısı 45 bini aşmıştır.


Son günlerde ölümcül vakalara neden olan corona virüsünün ekonomik etkileri de fark edilmeye başlanmıştır. Şu an itibariyle corona virüsü vaka sayısı 45 bini aşmıştır. Dünya genelinde bu virüsten dolayı olan ölüm sayısı ise 1116’dır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 diye adlandırılan corona virüsünün ekonomik etkileri sağlık üzerine olan etkileri kadar kötü sonuçlar doğurmaktadır. Her yıl ekonomik olarak yaklaşık yüzde 7 büyüme sağlamak Çin için olağan bir durum haline gelmiştir. Bu Çin’in küresel ekonomiye olan katkısını git gide büyütmektedir. Bu büyüme sayesinde geçtiğimiz 40 sene içinde Çin, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ikinci ülke konumuna yükselmiştir. Pekin dünyadaki en çok malın alınıp satıldığı il haline gelmiştir. Bu pazar, dünyadaki binlerce yabancı şirketi Çin ve çevresinde fabrika açmaya zorlamıştır. Ayrıca dünyadaki ham maddelerin çoğu işlenmiş bir ürün olmadan önce Çin’den yolu geçmektedir.

Corona Virüsünün Çin’e Olan Ekonomik Etkileri

Corona virüsünün yayılmaya başladığı şehir olan Wuhan, 11 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir. Wuhan, aynı zamanda büyük bir sanayi şehridir. Yabancı firmaları çokça çeken ve otomobil sanayisi açısından ekonomik çarkın önemli bir dişlisidir. Ayrıca eğitim olarak da Çin’in en büyük 3. eğitim üssüdür. En iyi ilk 10 üniversite içinde olan iki üniversite bu şehirdedir. Bu kadar etkili olan bu şehirde on milyonlarca insan kilitli kalmış durumdadır. Bu da şunlara neden olmaktadır:
 • Çoğu fabrikanın kapalı olmasına neden olmaktadır.
 • Otomobil üreticilerin tesisleri kapatmasına neden olmaktadır.
 • Limanlara normalden daha az gemi gelmesine neden olmaktadır.
 • Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin yemlerinin tükenmek üzere olmasına neden olmaktadır.
Bu durumun farkında olan yetkililer ise çözüm olarak, ABD ile olan ithalatta vergi tarifelerini düşürüp tüketicileri rahatlatmaya çalışmaktadır.
Son 40 yılda en düşük büyümesini yüzde 6 büyüyerek 2019 yılında yapan Çin, 2020 yılında bu düşmeyi onarmak istemektedir. Fakat corona virüsünün ekonomik etkileri yüzünden bu amacı gerçekleştirmeleri zor gözükmektedir. Yılın ilk çeyreğinde Çin ekonomisinin büyüme oranı yüzde beşin altına inebileceği tahmin edilmektedir.

Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri Hangi Sektörü Daha Çok Vurmaktadır?

Corona virüsünün ilk etkilediği sektör turizm ve seyahat olmaktadır. Yeni yılın tatil döneminde genellikle bu sektör patlama göstermekteydi. Fakat bu salgın, Çin ve Asya bölgesinde hatta dünyanın birçok bölgesinde Çinli turistlerin uçuşlarının yasaklanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden otel rezervasyonları iptal edilmektedir. Bu durum havayolu sektörünü de küçültmektedir.

Yapılan araştırmaya göre yolcu sayıları 2019’a göre yüzde 55 düşmüştür. Asya ülkelerinde en fazla para harcayan Çinli turistler olması bu bölgelerdeki turizm sektörünü derinden etkilemektedir.

Turizm sektörü yanında şu sektörlerde etkilenmektedir:
 • Otomotiv ve elektronik gibi tüm tedarik zincirleri etkilenmektedir.
 • Tedarik zincirlerinin etkilenmesi, nakliye şirketlerinin konteynırlarındaki eşya taşıma hacimlerini küçültmektedir.
 • Çin ayrıca yiyecek ve perakende açısından büyük bir iç pazara sahiptir. Örneğin bir gösterge olarak ünlü kahve firmasının 4000’den fazla olan şubesinin yaklaşık yarısının kapandığı belirtilmektedir.
Dünyada Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri

Birçok küresel şirket Çin merkezli tedarikçilere sahiptir. Bir araştırmaya göre virüsün ortaya çıktığı ve karantinaya alınan Wuhan şehrinin tüm imalatının yüzde 50’si otomotiv sektörü ile ilgiliyken, yüzde 25’i teknoloji tedarikleriyle ilgili olmaktadır.

Avrupa ve ABD’de bulunan otomotiv yöneticileri zor duruma düşmelerine çok az kaldığını belirtmektedir. Örneğin, Hyundai Çin’den parça tedarikinde bulunamadığı için Güney Kore’de bulunan operasyonlarının durdurmuştur.
Örneğin Apple’ın 800 tedarikçisinden 290’ı Çin’de bulunmaktadır. Bu mağazalarını bir süreliğine kapatmıştır. Ayrıca Çin küresel olarak televizyon üretiminin yüzde 9’undan sorumlu olmaktadır.

Ülke bazında ise Çin’de bulunan bu durumdan en çok etkilenecek olan ülkeler şunlardır:
 • Japonya
 • Avustralya
 • Güneydoğu Asya ülkeleri
 • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER