Ekonomik Durgunluk Zamanında Nasıl İş Kurulur?

Ekonomik Durgunluk Zamanında Nasıl İş Kurulur?
  • 25.02.2020

Bir iş kurmak, özellikle kendiniz finanse ettiğinizde zordur. Ekonomik durgunluk zamanında iş kurmak oldukça risk taşısa da olanaksız değildir.


Bir iş kurmak, özellikle kendiniz finanse ettiğinizde zordur. Ekonomik durgunluk zamanında iş kurmak oldukça risk taşısa da olanaksız değildir. Bir iş başlatmak için kendi tasarruflarınızı kullanmak ya da kredi imkânlarından yararlanmak için planlama, özveri ve meydana gelebilecek riskleri taşıyabilmeyi gerektirir.
 
İlk iş kurma aşamasında önemli olan kararlılıktır. Daha sonra hangi işi kuracağınızı belirlemeniz ve atılımlarınızı buna göre yapmanız gereklidir.
 
Ekonomik Durgunluk Nedir?

Bir ülkede ekonominin gözle görülür bir biçimde yavaşlaması, bazı yerlerde üretimin durması sonucu yaşanan iş kayıpları, işsizliğin artması ve istihdamın azalması olaylarına ekonomik durgunluk adı verilmektedir.
 
Bu dönemlerde, bir iş kurmak risk taşır ancak iyi bir strateji geliştirildiği ve ticari zekâ kullanıldığı takdirde, ekonomik durgunluk dönemi başarı ile atlatılır. Pek çok girişimcinin hayatına baktığınızda, en zor anlarında kurdukları işlerle, başarı merdivenlerini hızla çıktıkları ve dev işletmelere sahip oldukları görülür ki buna da krizi fırsata çevirmek adı verilir.
 
Çalışma Şeklini Belirlemek

Bir işi kurmadan evvel yapılması gereken bazı şeyler vardır. Yani daha doğrusu kurulacak işi iyice tasarlamak ve buna göre bir plan yapılması gerekir. Bir iş planı yapmak ve o iş planını uygulamak, başarıya giden yolda yaptığınız planlamadır. Ve her işletme için gereklidir. Hangi işi yapacağınızı belirlemek, işin gereklerini tanımlamak, gerekli prosedürleri tamamlamak ve işinize başlamanız gerekmektedir.
 
İşinizi iki şekilde kurabilirsiniz. Ya evden çalışıp tüm faaliyetlerinizi evden yürütebilir, isterseniz bir ofis kurarak işlerinizi bu ofisten yürütebilirsiniz. Bir diğer iş fikri de mobil hizmet. Son yıllarda mobil hizmetler daha çok rağbet görüyor.
 
Uygun Maliyetle İş Kurmak

Günümüzde artık iş kurmak için yüksek miktarda sermaye gerekmiyor tabii ki bir fabrika kurmayacaksanız. Bunun yerine küçük atılımlar yaparak, risk yok olup, ekonomik durgunluk tamamen bitinceye kadar küçük ölçekte işinizi kurabilirsiniz.
 
Ekonomik dönemde uzun uğraşlar verdiniz ancak bir iş bulamadınız. Bunun üzerine iş kurmaya karar vermişseniz, dikkatli olmanız gerekir. Bir iş kurma fikri nasıl reele dönüşebilir? Neler yapmanız gerekir?
 
Yenilikçi Fikirler

İnsanlar, ne olursa olsun, yenilikçi fikirleri sever ve satın almak isterler. Eğer yenilikçi bir fikriniz varsa, bunu hayata geçirmek için durgunluk dönemleri ideal dönemlerdir. İnsanların bir sorununu çözmek, bir ürünü geliştirip öyle piyasaya sunmak, iyi getiri almanızı sağlar.
 
Tasarruf Etmek

Ekonomik durgunluk dönemleri, insanların alışveriş maliyetlerini düşürdüğü ve daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldiği dönemlerdir. Bu yüzden satışını yapacağınız ürünün hem yenilikçi hem de piyasadaki rakiplerden daha uygun fiyatlı olması gereklidir. Bu hem durgunluk zamanını karlı çıkartmaya hem de rakiplerinizin müşterilerinin size yönelmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.
 
Köklü Bir Şirketle Çalışmak

Bir işi kurdunuz ancak çok fazla bir şey yapamadınız. Bu zorlu süreci atlatmak için köklü bir şirketle iş ortaklığı yapmak için başvurabilirsiniz. Bu işletmenin sizin sektörünüzde ya da yan sanayinde bir iş olması daha doğru olur. Durgunluk dönemlerinde, köklü olmayan şirketler, köklü şirketler ile rekabet edemeyeceğinden, yok olma tehlikesi geçirirler.
 
Siz kendinizi bu dönemde garantiye almak için, işletmenizi kurduktan sonra köklü şirketlere başvurabilirsiniz. Onlar her daim yenilikçi fikirlere açıktırlar.
 
Sağlam Temellere Dayalı Kurulmak

Ekonomik durgunluk dönemlerinde müşteriler kemer sıkma politikası uygular. Harcamalar azalır, lüks tüketim yapılmaz. Bu yüzden eğer işletmeniz bu dönemde kurulup, her şeye rağmen ayakta kalmayı başardı ve kazanç sağladıysa, sağlam bir temele dayalı olarak kurulmuş demektir. Bu da rakiplere oranla çok daha başarılı olabileceğinin kanıtıdır.
 
Yatırımcılara Başvuru Zamanı
İşinizi kuracaksınız ya da yenilikçi fikrinizi, azminizi ve cesaretinizi alıp küçük çapta bir iş kurdunuz. Ancak biraz finans desteğine ihtiyacınız var. Durgunluk döneminde olsa dahi, yatırım yapmak isteyen yatırımcılar olacaktır ve bu işini kurmak ya da genişletmek için bulunmaz bir fırsattır.
 
Ekonomi düşüşe geçtiğinde borsadaki dalgalanma yüzünden parasını borsadan çeken melek yatırımcılar, işiniz başarılı olmaya başladığı takdirde, sizin için yatırım yapabilirler. Bu kişilere başvurmak akıllıca olacaktır.
 
Kısaca belirtmek gerekirse;
 
Durgunluk döneminde iş kurmak için kararlı olmalısınız. İmkânlarınızı değerlendirmeli, yenilikçi ürünler üretmeli, köklü bir şirketten destek almalı ve finansman kaynağı sağlamak için bir yatırımcıya başvurmalısınız. Böylece ekonomik durgunluk döneminde kendi işinizi kurup, kazanç elde edebilirsiniz.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER