Eşi Ölen ve Boşanan Kadınlara Devletten Maaş! Dul ve Yetim Aylığı 2020 yılında Zamlandı

Eşi Ölen ve Boşanan Kadınlara Devletten Maaş! Dul ve Yetim Aylığı 2020 yılında Zamlandı
  • 31.01.2020

Eşi hayatını kaybeden ve Dul kalan kadınlar ile boşanan kadınlara devlet dul ve yetim aylığı bağlıyor! Dul ve yetim aylıklarıyla ilgili düzenlemeler vatandaşlar tarafından da araştırılıyor.


Eşi hayatını kaybeden ve Dul kalan kadınlar ile boşanan kadınlara devlet dul ve yetim aylığı bağlıyor! Dul ve yetim aylıklarıyla ilgili düzenlemeler vatandaşlar tarafından da araştırılıyor. 2020 yılında zamlanan Dul ve yetim aylıkları ne kadar oldu? T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanan dul ve yetim aylığına dair tüm detaylar bu haberimizde sizlerle...

Devlet, eşi hayatını kaybeden ve boşanan kadınlara bir takım yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlardan başlıcaları ise dul ve yetim aylıkları olarak ön plana çıkıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tahsis edilen dul ve yetim aylıkları vatandaşlar tarafından da araştırılıyor. Sağ kalan eşlerin ekonomik anlamda hayatlarını idame ettirebilmesi için bağlanan dul ve yetim aylıkları için başvuru şartları ve detayları da merak ediliyor. 2020 yılı Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2020 dul ve yetim aylığı nasıl bağlanır? Cevabı haberimizde.

DUL VE YETİM AYLIĞI KİMLERE BAĞLANIR?

Sigortalı bir çalışanın hayatını kaybetmesi halinde sağ kalan eşine dul, çocuklarına ise yetim aylığı bağlanmaktadır. Vefat eden kişinin karı veya koca olması fark etmeyecektir. Sağ kalan erkek eş veya kadın eş Dul aylığı alabilecektir. Çocukları da erkek kız fark etmeksizin yetim aylığından yararlanabilirler. Ancak yetim aylığının devamı için kadın ve erkeklere farklı şartlar getirilmiştir. Erkek çocuklar baba veya annelerinin vefatı halinde 18 yaşına kadar, yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirlerken 25 yaşını doldurduktan sonra yetim aylığı kesilir. Kız çocukları ise bekar oldukları sürece ölünceye kadar yetim aylığı alırlar, ama evlenirlerse yetim aylığı kesilir.

2020 YILI DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR?

2020 yılında Dul ve yetim aylığına zam geldi. 2020 itibariyle en düşük dul aylığı 650 TL iken en düşük yetim aylığı ise 350 TL olarak belirlendi. Dul ve yetim aylığı tahsis edilmesi için gerekli şartları taşıyan vatandaşlar, 2020 Ocak ayı itibariyle zamlı maaşlarını hesaplarında gördü.

BOŞANAN EŞE DEVLET DESTEĞİ VAR MIDIR?

Herhangi bir ölüm olmaksızın boşanan eş ise sadece kendi ana babasının yetim aylığından faydalanabilecektir. Kocasından dolayı kendisine Dul aylığı bağlanmayacaktır. Bunun yanı sıra illerde Valilikler ile ilçelerde Kaymakamlıklar ve diğer sosyal dayanışma kurumları tarafından nakdi ve ayni yardımlar da boşanmış kadınların hayatlarını devam ettirilmesi için verilmektedir. Buralara da müracaat edilebilir.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER