Her Zaman Ümit Veren Emlak Sektörü

Her Zaman Ümit Veren Emlak Sektörü
  • 11.02.2020

İnsanların temel ihtiyaçlarından en önemlisi barınmadır. İnsan varoluşundan günümüze kadar her zaman bir yere sığınma, barınma ihtiyacı duymuştur. Bu temel ihtiyaç dünyanın sonuna kadar da devam edecektir.


İnsanların temel ihtiyaçlarından en önemlisi barınmadır. İnsan varoluşundan günümüze kadar her zaman bir yere sığınma, barınma ihtiyacı duymuştur. Bu temel ihtiyaç dünyanın sonuna kadar da devam edecektir. Bunun sonucu olarak da insanlar kendi emekleri ile geçmiş zamanlarda baraka tarzı çadır evler gibi buna benzer birçok yer yapmıştır. Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin de gelişmesi ile insan barınağını da geliştirmiştir.

Gelişen barınaklar ile alternatifler de çoğalmış ve insanın önüne birçok seçenekler sunulmuştur. Böylece insan bu tercihler arasından kendisine en uygun olanı seçmiştir. İmkanı ,  maddi durumu iyi olanlar lüks bir yaşantı istediğinde daha konforlu yerler tercih etmişler . Bir kısmı ise daha iktisatlı küçük barınaklar tercih etmişler.

Barınakların çoğalması, arz sunanlar için rekabet oluşturmaya başladı. Bu rekabetin sonucunda da daha özgün barınak yapanlar oluştu. Bu barınak yapanlar artık bir sektör haline dönüşmeye başladı ve birbirleriyle yarışır hale geldiler. İşte günümüzde Emlak sektörü olarak adlandırdığımız bu sektör günden güne de kendini geliştirmeye devam etti.

Yalnız bu süreç bir sorun ortaya çıkarmaya başladı. Her sunulan arz karşısında talep görmemeye başladı. Çünkü insanlar kazançları nispetinde bu arzlara karşılık verebilirdi. Kriz dönemlerinde ucuz olsun gerekirse küçük olsun veya şuan kaldığım barınağım bana şimdilik yeterli deyip talepçiler frene basmaya başladı. Bu da emlak sektöründe inşa sürecinde yer alan inşaatçıları da zor durumda bıraktı.

Ama şu bir gerçek ki ,  kriz dönemleri belli bir dönemdir. İnsan nüfusu her geçen gün artıyor. İnsanlar hala evlenmeye devam ediyor. Her ne kadar kriz ve sorunlar olsa da barınmak bir temel ihtiyaç olduğundan dolayı insanlar bundan vazgeçemeyeceklerdir. Bütçe hesabı yaparak bu nispette bir yer elbet alacaklardır.

İnişli çıkışlı olan emlak sektörü  , yere düşse de tekrar kalkmasını bilen bir sektör. Bunun temel sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi insanın temel ihtiyacına dayanıyor olması. Ama bu geçiş süreçlerinde özellikle kriz dönemlerinde büyük işler yapan arzı çok olan inşaat firmaları, müteahhitler daha dikkatli davranmalılar. Yapılan konutlarda kullanılan malzemeyi en iyi kalitede kullanmakla birlikte talep edenlerin de düştükleri kriz durumlarını iyi analiz edip piyasayı canlandıracak kampanyalar yapması önem arzetmektedir.

Emlak sektöründe ilerlemeye devam edenlere şunu söylemek gereklidir. Yapılan bu iş insanların en temel ihtiyacı olan barınağını inşa etme ,  kafasını sokacağı sıcak bir yuva yapma işidir. Kutsal bir yeri vardır. Zorlukları sıkıntıları olsa da bu ihtiyaç insanoğlu var oldukça devam edecektir. Ümitleri kaybetmeden zor dönemlerde ince hesaplar yaparak yola devam edilmeli.

Ümit veren meslek ‘’Emlak sektörü’’,  böyle olmaya devam edecektir. İşi yapan İnşaatçılar, müteahhitler düşse de elbette kalkmasını bilecektir. Önemli olan sabırla mücadele etmektir. Barınma ve barındırmaya mücadele ederek devam!
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER