İş Bankası Konut Kredisini Faizlerini Düşürdü

İş Bankası Konut Kredisini Faizlerini Düşürdü
  • 17.02.2020

Ülkemizde inşaat ve emlak alanında yaşanan bir sürelik durgunluk sonrasında, hükümetin talimatları sonrası özellikle devlet bankalarında hızla konut kredisi faizlerini düşürmüştü


Ülkemizde inşaat ve emlak alanında yaşanan bir sürelik durgunluk sonrasında, hükümetin talimatları sonrası özellikle devlet bankalarında hızla konut kredisi faizlerini düşürmüştü.

Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası ardından, özel iştirak bankalardan da, konut kredilerinde uygulanan faiz indirim haberleri peş peşe gelmeye başladı.

En son olarak, ülkenin özel bankaları arasında sahip olduğu likidite ve varlığı ile en büyüğü olarak anılan İş Bankası’da konut kredisinde uyguladığı faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

Banka, kredi tahsisinde %0,5 ‘lik oranını korurken, 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını %1,10’dan - %1,06’ ya düşürdü.

Bankaların, özellikle konut kredilerindeki faiz indirimine gitme sebebi olarak,  geri dönüşlerinde daha az riski grupta olması da bir diğer sebep olarak görünmektedir.

Bu oranlar, devlet bankalarında %0,75 ila % 0,98 olarak değişiklik göstermektedir. Bu tip indirimlerin, diğer özel bankalar tarafından da 2020 yılı boyunca uygulanması beklenmektedir.

 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER