İş Kurmak İsteyenlerin Faydalanacağı Devlet Teşvikleri

İş Kurmak İsteyenlerin Faydalanacağı Devlet Teşvikleri
  • 18.02.2020

İş yaşamında insanların karşısına çok farklı seçenekler çıkıyor. Kimi zaman insanlar ücretli olarak herhangi bir kurumda devlet kurumlarında memur olarak çalışır iken, kimi zaman da özel sektörde çalışmaktadır.


İş yaşamında insanların karşısına çok farklı seçenekler çıkıyor. Kimi zaman insanlar ücretli olarak herhangi bir kurumda devlet kurumlarında memur olarak çalışır iken, kimi zaman da özel sektörde çalışmaktadır. Bu hem emek eksenli olan mavi yakalılar için, hem lisans mezunu olan beyaz yakalılar için de geçerlidir. Ama bir de bunun yanında herhangi bir yerde çalışmak istemeyip kendi işini kurmak isteyenler olabilir ki, bu insanlar da kimi zaman her ne kadar kendi işini kurmak istese de ekonomik güçleri yetmemektedir. İşte böylesi bir durumda da insanlar farklı kurumlar tarafından verilen devlet teşvikleri aracılığı ile ceplerinden çok büyük paralar çıkmadan hayallerine kavuşabilmektedir.
İşte devlet teşvikleri ile kurulabilecek olan o işler.

KOSGEB Destekleri

Kadın, erkek genç yaşlı fark etmeksizin kendi işini kurmak isteyenlerin alabileceği devlet destekleri içinde KOSGEB destekleri başlı başına bir yer teşkil etmektedir. KOSGEB genel anlamda bakıldığında en geniş kapsamlı destek veren, dahası kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulayan ve daha fazla destek veren bir kurumdur. Kurum tarafından verilen eğitimleri tamamlayan, iş planı sunan ve kabul edilenler girişimcilik kapsamında uygun görülen baremlerde hibe almaktadır. Kira, elektrik su, kuruluş için yapılan harcamalar, alınan makine ve ekipmanlar için verilen destekler mevcuttur.Sürekli olarak açık olan bir çağrıdır. Kısa sürede yanıt gelmektedir. Bunun dışında işini büyütmek isteyenler için de KOSGEB AR GE destekleri tarzında, kapasite geliştirme tarzında çok geniş kapsamda destekler vardır.  Bunun yanında KOSGEB 0 faiz ile dönem dönem işyeri kuranlara belli oranlarda kredi vermektedir ama burada kredi notunun kredi almaya uygun olması gerekmektedir.

TÜBİTAK Destekleri

Kısaca TÜBİTAK olarak adlandırılan Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu tarafından verilen çok önemli destekler mevcuttur. 1601 Yeni Girişimci, 1512-2017 kapsamında destekler verilmektedir. Burada üst limit 400.000 bin TL hibe miktarına kadar çıkabilmektedir. Burada üretim bazlı bir iş yerinin açılması gerekmektedir. Çalışacak olan mühendis maaşları, kira, alınacak makine ekipman destekleri danışmanlık giderleri gibi birçok kalem için verilen hibeler mevcuttur. Bu desteği almak için çok iyi projenin hazırlanıp TÜBİTAK internet sitesinin ilgili bölümlerine yüklenmelidir

Genç Çiftçi Hibe Programı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son yıllarda verilen en önemli desteklerden bir tanesi Genç Çiftçi Hibe Programı. Bu devlet teşviki biraz daha tematik olan bir programdır. Zira burada 18 yaşını tamamlamış ve 41 yaş arasında herhangi bir köyde çiftçilik yapacak, tarım ve hayvancılık ile uğraşacak olan insanlara kadın erkek fark etmeksizin, ilgili çağrı kapsamında ise destek verilmektedir. Burada üst limit 30 bin TL değerindedir. Bu desteği almak için mutlaka yapılacak olan işin olduğu köyde yaşadığının belgelenmesi gerekmektedir. KÖYDES olarak da adlandırılmakta ve belli dönemlerde çağrı yılda bir ya da iki kere açılmaktadır.

İŞKUR Desteği

Kısaca İŞKUR adı verilen Türkiye İş Kurumu her yıl aralık ayının sonlarına doğru engelli ya da hükümlülerin kendi işini kurması için çağrı açmaktadır. Üst limiti her yıl değişiklik gösterse de engelli olanlar ya da hükümlü olanların kendi işyerlerini açması için açılan çağrıdır. Uygun görülen tüm başvurular kabul edilmekte ve gerekli olan desteği uygun görülen kalemler için almaktadır. Engelli olma durumunda zihinsel engellilerin böylesi bir destekten yararlanma durumu ise yoktur.

SYDV İş Kurma Kredisi

Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları tarafından bulunulan kentlerde kendi işini kuracak olanlara 15 bin TL civarında bir teşvik verilmektedir. Başvuru yeterlidir. İş planı istenmemektedir.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER