Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
  • 11.02.2020

Bankalar tarafından farklı ihtiyaçlar için farklı kredi türleri bulunmaktadır. Bankaların farklı mevduat ve faiz seçenekleriyle tüketiciler için sunmuş olduğu konut kredisi seçenekleriyle ev sahibi olabilmeniz mümkündür.


Bankalar tarafından farklı ihtiyaçlar için farklı kredi türleri bulunmaktadır. Bankaların farklı mevduat ve faiz seçenekleriyle tüketiciler için sunmuş olduğu konut kredisi seçenekleriyle ev sahibi olabilmeniz mümkündür. Ev sahibi olma hali çok fazla kişinin ve ailenin hayali altında bulunmaktadır. Bu hayali gerçekleştirilmek için aileler farklı borçların altına girmektedir. Önceki dönemlerde aileler ev sahibi olabilmek için emeklilik dönemine kadar para biriktirmektedir. Bankaların sunmuş olduğu konut kredisi seçeneğiyle emeklilik dönemine kadar beklemeden ev sahibi olabilmeniz mümkündür.

Konut kredisi seçeneği ile bankalar aracılığıyla ev sahibi olabilmek için önceden belirlenmiş olan tutarda kira ödemesi yapar gibi bankaya ödeme yapmanız gerekiyor. Bankalarda size kredi temin ederken kredi kısmını karşılayacak şekilde borç bitimine kadar evde ipotek bulunduruyor. Konut kredisi sayesinde ev sahibi olabilmeniz için ilk olarak evin beşte birlik kısmını peşin olarak ödemeniz geriye kalan kısmını bankaya kredilendirmeniz gerekiyor. Bu durumu daha açık bir şekilde anlatacak olursak 400 bin TL tutarında bir ev almak istediğiniz zaman bunun 80 bin TL tutarını nakit olarak ödemeniz geriye kalan kısmını banklara aracılığıyla kredilendirmeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bankalar konut kredisi ile ev sahibi olabilmeniz için bir takım belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin talep edilmesinin nedeni çok daha sağlıklı bir değerlendirmenin yapılabilmesi içindir. Bankaların konut kredisi alabilmeniz için sizden talep ettiği belgeler şu şekilde sıralanabilir:
  • Bankalar konut kredisi verebilmek için ilk olarak sizden nüfus cüzdanı talep etmektedir,
  • İkametgah adresinizi ya da son 3 ay içinde adresinize gelmiş olan faturanız,
  • Gelir durumunuzu göstermiş olan belge,
  • Konut kredisi sayesinde almak istediğiniz evin kar irtifakı ya da mülkiyeti,
  • Maaşlı olarak bir işte çalışıyorsanız 1 aydan daha eski olmamak şartıyla maaşın üzerinde herhangi bir haciz bulunmadığına dair belge ve iş iş yeri sicil numarası olan belge banka tarafından talep edilmektedir.
Konut Kredisi İle Başvuru Yapılmadan Önce Bilmeniz Gereken Durumlar

Bankalar ihtiyaçlar doğrultusunda tüketicilere farklı kampanya paketleri sunmaktadır. Ancak bankalar tarafından sunulmuş olan bu kampanyaların sizin için ne kadar uygun olup olmadığına barak dikkatli bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Konut kredisi için başvuruda bulunmadan önce aylık düzenli bir şekilde net ne kadar ödeme yapabileceğinizi hesaplamanız gerekmektedir. Aylık bankaya yapacağınız ödemenin gelirinizin yüzde 40’lık kısmını geçmeyecek şekilde olmasına kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Konut kredisi almanız demek yüklü bir borcun altına girmeniz anlamına gelmektedir. Bundan dolayı yakın dönemde sizi bekleyen bir borç ödemesi varsa bunu kesinlikle dikkate almanız gerekiyor. Tüm durumları değerlendirdikten sonra kredi notunuzun ilk olarak kaç olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.  Bankaların farklı kredi seçeneklerini internet üzerinden araştırarak online olarak konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER