Merkez Bankası İstediği Kadar Para Basabilir Mi?

Merkez Bankası İstediği Kadar Para Basabilir Mi?
  • 11.02.2020

Ülkemizde para basma işlemi, yani emisyon merkez bankası tarafından gerçekleştirilir ve ülkenin kasasındaki altın miktarına göre basılır.


Ülkemizde para basma işlemi, yani emisyon merkez bankası tarafından gerçekleştirilir ve ülkenin kasasındaki altın miktarına göre basılır.

Bu uygulamanın olmadığı tek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir ve yine de bu özgürlükten faydalanamamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2008 Ekonomik Krizi sonrası “Parada genişleme” adını verdiği uygulama kapsamında inanılmaz miktarda dolar basılmış ve dolar piyasada %75′e varan bir değer kaybı yaşanmıştır.

O zamanlarda Dolar türk lirası karşısında neredeyse eşit değere ulaşmıştı.
ABD’den gördüğümüz üzere dünya üzerindeki hiçbir ülkenin borç kapatma amacı ile fazla para basma politikası başarıya ulaşmamıştır.

Örneğin 1. Dünya Savaşı sonrasında ağır ekonomik yaptırımlara ve ambargolara maruz bırakılan Almanya, borçlarını ödeyebilmek için bolca para basmaya kalkışmıştır fakat bu yalnızca Almanya’yı hiperenflasyon adını verdiğimiz ekstrem bir duruma sokmakla kalmamış; ülkeyi ekmeğin bile kasa kasa parayla alındığı, parayı yakarak ısınmanın kömür satın alarak ısınmaktan daha cazip olduğu bir yer haline getirmiştir.

Ülkemize dönecek olursak, durum farksızdır. Borç kapatmak amacıyla para basmak ekonomimizi hiç olmadığı kadar kötü bir duruma sokabilir. Bir paranın piyasada bulunan miktarı ile paranın değeri ters orantılıdır.

Ne kadar çok para basarsak, piyasaya ne kadar çok para enjekte edersek paranızın değeri o kadar azalır. Bu yüzdendir ki az bulunan şeyler daha pahalı ve değerlidir.

Borçlarımızı Kapatmak İçin Türk Lirası Basabilir Miyiz?

Dış borçlarımızın hepsi dolar üzerinden ödeneceği için de Türk Lirası basmanın hiçbir manası yoktur.

Borçlarımızı kapatabilmek ve ekonomimizi düzeltebilmek için yapabileceğimiz en etkili şey üretim yaparak ürünlerimizi dünyaya ihraç etmek ve böylece ülkemize döviz sokmaktır.

Ülkemizdeki döviz miktarı arttıkça bahsettiğimiz mantıkla aynı doğrultuda dövizlerin değeri de azalacak, paramızın değeri artacaktır.

Böylelikle de üretimin ve dışa bağımlılığın ülke ekonomisine etkisini bir kere daha görmüş ve anlamış olduk arkadaşlar. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER