Temettü Nedir?

Temettü Nedir?
  • 19.02.2020

Temettü, şirketin kar etmesiyle birlikte, ortaklarının dönem içinde ki bu kazançtan pay alma işlemine verilen addır. Yani bazı şirketler kar beklentilerini aştıysa bunu ortaklarıyla paylaşır.


Temettü, şirketin kar etmesiyle birlikte, ortaklarının dönem içinde ki bu kazançtan pay alma işlemine verilen addır. Yani bazı şirketler kar beklentilerini aştıysa bunu ortaklarıyla paylaşır. O şirketin hisse senedini alan yatırımcılarda ortakları sayılır ve bu kardan paylarını alırlar. Bazı şirketler diyorum çünkü her şirket ne yazık ki bunu yapmıyor. Yapsa da olması gereken miktardan çok çok düşük yapıyor. O sebeple yatırımcılar genelde temettü veren şirketleri daha güvenilir buluyorlar.

Temettü Hangi Durumda Oluşur

Temettü, yıl sonu bilançolarında olacağı gibi çeyrek yıl bilançolarında da dağıtılabilir. Bu sebeple eğer borsada bulunacaksanız, şirketlerin bilançoları sizin takip etmeniz ana kriter olmalıdır. Bu bilançolar ile elde edilen net karlar yatırımcılar arasında paylaştırılır. Temettü tutarı, kar’a ve piyasadaki hisse senetlerine göre hesaplanarak belirlenir. Şirketin yatırımcılarına temettü vermesi için genel kurul kararı olması gerekir.

Temettü Ödemesi Nasıl Yapılır?

Temettü ödemeleri iki şekilde yapılır. Yatırımcının sahip olduğu hisse senedi miktarının, şirketin kar ve piyasadaki hisse oranına göre belirlediği temettü tutarı çarpılmasıyla bulunur ve yatırımcının hesabına yatırılır. Diğer bir yöntem de ise şirket, hisse senedi dağıtımı yaparak da bu temettü ödemesini gerçekleştirir.
Yatırımcılar temettüyü bir yatırım stratejisi olarak görür ve temettü verecek şirket açıklama yaptığı ya da beklentileri oluşturduğu an yatırımcılar senede ilgi gösterir. Temettü verilecek tarih belirlendikten bir gün öncesine kadar hisse alınarak temettü hakkı elde edilir.

Temettü ödemeleri nakit veya hisse senedi şeklinde olsun fark etmeksizin direkt olarak hesabınıza yatırılır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Şirket, ortaklarından hiçbir şekilde ek kaynak beklemeden sadece kendi öz kaynaklarını kullanarak bedelsiz bir şekilde hisse dağıtmasına bedelsiz sermaye artırımı denir. Bu işlem şirketin piyasa değerine etkisi olan bir yöntem değildir. Sadece hisse senedi fiyatı düşerken, onun yerine piyasada ki hisse senedi sayısı artış gösteriyor.

Rüçhan Hakkı Ne Demektir

Rüçhan hakkı ise şirketlerin bedelli olarak sermaye artırımına gitmek için oluşturduğu yeni payları nominal değerden ( 1 TL ) olarak alma hakkı önceliği tanınmasıdır. Mevcut hisse sayısı kadar, yeni çıkartılan hisselerden bu değer karşılığında alınabilme imkanı verir. Hisse senedi düşer ancak genelde toplu bir para girişi olduğu için hisse senedinde kısa vadede tekrar bir yükseliş görülür.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER